English     فارسی
مراقب کلاهبرداري در اينترنت باشيم!

مرجع : خبرگزاري ايسنا Twitter instagram Google+ Email Telegram Share ايتنا- مجرمان فضاي مجازي به راحتي و با کمترين هزينه و اضطراب، مي توانند بيشترين خسارت را به بار آورده و در عين حال ناشناخته باقي بمانند. مراقب کلاهبرداري در اينترنت باشيم!


در فضاي مجازي شاهد حوادث زيادي براي شهروندان و شرکت‌هاي خصوصي هستيم. کلاهبرداري‌ و اخاذي‌ و جعل‌هايي که به دليل خاصيت‌هاي شبکه ارتباطات و نبود فاصله‌هاي زماني و مکاني مي‌تواند به سرعت در کشور گسترش يابد، اما براي جلوگيري از توسعه کلاهبرداري در شبکه، چه مي‌توان کرد؟

  به گزارش ايتنا از ايسنا، پرداختن به جرايم فضاي سايبري، در حوزه حقوق کيفري ماهوي و چه در قلمرو حقوق کيفري شکلي و چه از لحاظ شيوه هاي پيشگيري از اين جرايم، از اهميت ويژه اي برخوردار است، به همين دليل جرايم فضاي مجازي را بايد دغدغه اصلي نظام هاي حقوق کيفري در سال هاي پيش رو دانست.

در اين راستا چندي پيش مشخص شد که مرکز ملي فضاي مجازي کشور طرح نظام ملي پيشگيري و مقابله با حوادث در فضاي مجازي را براي تصويب نهايي به شوراي عالي فضاي مجازي ارائه کرده است. در اين سند وظايف تمامي دستگاه‌ها و مراکز تقسيم‌بندي و حوادث در آن دسته‌بندي شده و براي هر حادثه، مسئول، نحوه هماهنگي، محوريت اجرا و مراحل همکاري تعيين شده است.

نظام پيشگيري حوادث در فضاي مجازي به بررسي و پيش‌بيني جرايم، کلاهبرداري‌ها و حوادثي که باعث اختلال در فعاليت فضاي مجازي مي‌شود و نيز حملات و آسيب‌هاي سيستمي که کارکردهاي شبکه‌هاي ارتباطي و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري را دچار اختلال مي‌کند مي‌پردازد، مواد اين نظام هم اکنون در شوراي عالي فضاي مجازي در حال بررسي از سوي اعضا قرار دارد و روند نظام پيشگيري حوادث در فضاي مجازي توسط شوراي عالي به مرکز ملي فضاي مجازي واگذار شده بود.

در اين نظام براي جلوگيري از توسعه کلاهبرداري، طرح برخورد با حوادثي که در فضاي مجازي اتفاق مي‌افتد ديده شده که يکي از مصاديق آن مي‌تواند اخاذي باشد و به گفته مسوولان شوراي عالي فضاي مجازي، براي اين حوادث تقسيم کارانجام شد تا مشخص شود چه کسي مسوول هر نوع حادثه‌اي در سطح ملي است.

فيروزآبادي همچنين با بيان اينکه به دليل خاصيت‌هايي که در شبکه وجود دارد فاصله‌هاي زماني و مکاني از بين مي‌رود، يک کلاهبرداري مي‌تواند به سرعت در کشور گسترش يابد، افزود: اکنون اگر اخاذي از شهروندان، چه شخصيت‌هاي حقيقي و چه شرکت‌هاي حقوقي بخش خصوصي، اتفاق بيفتد، اين کار برعهده نيروي انتظامي است که با آن برخورد کند.

ابولحسن فيروزآبادي - دبير شوراي عالي فضاي مجازي - درباره طرح نظام پيشگيري و مقابله با حوادث فضاي مجازي اظهار کرده بود: در فضاي مجازي شاهد حوادث زيادي براي شهروندان و شرکت‌ها از جمله کلاهبرداري‌ها و اخاذي‌ها هستيم که بايد متوليان آن شناسايي شده تا اين‌گونه موارد توسعه پيدا نکند. براي جلوگيري از توسعه اين کلاهبرداري‌ها در شبکه، طرحي وجود دارد که اميدواريم در شوراي عالي به بحث گذاشته شده و تصويب شود.با اين طرح قصد داريم مديريت حوادث را در برنامه داشته باشيم. نظامي که بايد در سازمان‌ها براي مقابله وجود داشته باشد، اصولي که شرکت‌ها بايد رعايت کنند و اينکه چه شرکت‌هايي صلاحيت اين کار را دارند، در اين طرح بررسي مي‌شود.

اين طرح هر نوع حادثه‌اي که باعث اختلال در فعاليت در اين فضا مي‌شود که ناشي از حمله‌ها، آسيب‌هاي سيستم‌هاست و موجب شده کارکرد شبکه‌هاي ICT و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري دچار اختلال شود، را شامل مي‌شود. برخي از اين حوادث هم منجر به جرم مي‌شود.

در اين نظام پيش از جرايم ديده شده است، چرا که ممکن است برخي از حوادث منجر به جرم شود؛ به همين دليل مباحث فني و نحوه مقابله سازمان‌ها با آن ديده شده تا در صورتي که شرکت و يا شهروندان دچار حادثه شوند، تکليفشان مشخص باشد و بدانند بايد به کجا مراجعه کنند.

به گفته مسوولان هر نوع جرم، کلاهبرداري و حادثه‌اي که باعث اختلال در فعاليت فضاي مجازي مي‌شود و نيز حملات و آسيب‌هاي سيستمي که کارکردهاي شبکه‌هاي ارتباطي و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري را دچار اختلال مي‌کند، در اين نظام آمده و براي رسيدگي به آن پيش‌بيني‌هايي صورت گرفته است.

نظام ملي پيشگيري و مقابله با حوادث فضاي مجازي اخيرا در جلسه شوراي عالي فضاي مجازي به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهور، بررسي و  مقرر شد ضمن دسته‌بندي حوادث فضاي مجازي، از تمامي ظرفيت‌هاي ملي در راستاي پيشگيري و مقابله با اين حوادث استفاده و اين ظرفيت ها با بهره‌گيري از توان‌ بخش خصوصي و غيردولتي به صورت حداکثري ، تقويت شوند


1396/7/18

يکشنبه 26 آذر 1396


مادر
با ارزش تر از مادر، واژه اي در فرهنگ مهرباني ها نيست
نت

     

logo-samandehi

هر پرسشي هست مطرح فرماييد

آماده پاسخگويي هستيم

chat

آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 410600 مرتبه نمایش این صفحه: 430921 مرتبه