English     فارسی
نقش ناظر و مجري در کاربرد مصالح استاندارد

«صما» گزارش مي‌دهد:

هشدار به ناظران و مجريان درباره مصرف مصالح غيراستاندارد/ ناظران در دوراهي قانون و خواسته پيمانکاران

طي روزهاي گذشته، خبري در رابطه با ساخت ميلگرد از قوطي خالي نوشابه و آهن‌هاي فرسوده‌اي که از ساختمان‌هاي کلنگي بيرون کشيده شده، در استان فارس منتشر شد.

با اين حال به طور قطع موضوع به کارگيري از مصالح ساختماني غيرمقاوم و غيراستاندارد صرفا مربوط به فارس نيست و کارگاه هاي بسياري در سطح کشور وجود دارند که صاحبان آنها به خاطر منافع سودجويانه خود اين مصالح را به صورت غيراستاندارد تهيه و با قيمت‌هاي بسيار پايين وارد بازار مي‌کنند و جان مردم و بهره برداران را به بازي مي گيرند.

درمقابل سازندگان هم از روي ناآگاهي اقدام به کاربرد اين مصالح مي کنند و اين در حالي است که گويا نظارت هاي انجام شده هم در اين زمينه چندان اثربخش نبوده است.

بر اين اساس، طبق بررسي‌هاي به عمل آمده، جاي تاسف است که بگوييم علت خرابي و ريزش بسياري از خانه‌هاي تازه ساز و يا در حال ساخت، استفاده از مصالح ساختماني غيراستاندارد در ساخت و ساز‌ها است که بيشترين شکايت‌ها و تشکيل پرونده قضايي هم در همين رابطه است.

سودجويي و ناآگاهي، عامل استفاده از مصالح بي کيفيت

در همين راستا نايب رئيس کانون سراسري انبوه سازان ايران معتقد است: در تمام مناطق کشور وجود مصالح و اجناس ساختماني فاقد کيفيت، امري بديهي است که عاملان آن به دليل نگاه سودجويانه و يا از روي ناآگاهي اقدام به اين کار مي کنند.

احمدرضا جوکار در گفت و گو با «صما» افزود: متاسفانه در مواردي افراد از روي ناآگاهي اقدام به اين کار مي کنند و با به کارگيري اجناس بي کيفيت در ساخت و سازها متوجه اين موضوع نيستند که اين اقدام آنها چه پيامدي را به همراه دارد. چون براي تمام اين مصالح هزينه صرف مي شود و درنهايت با يک مابه التفاوت جزئي و اندک، مي توانيم به صورت مثمر ثمرتري از سرمايه اي که صرف مي کنيم، استفاده کنيم يا اينکه به دليل غفلت از کيفيت و مقاومت مصالح، ساختماني که مي سازيم، به درد نخورد.

دبير انجمن صنفي انبوه سازان فارس تاکيد کرد: البته کساني که به عنوان سازندگان حرفه اي در بخش ساخت و ساز فعالند، متوجه اين مهم هستند که درنهايت استفاده يا عدم استفاده از مصالح استاندارد، درنهايت تفاوت خاصي براي آنها نخواهد داشت.

وي ادامه داد: علاوه بر اين، با توجه به اينکه مصالح به کاررفته در بخش سازه و ساختمان سازي، با جان و زندگي مردم سروکار دارد، نه تنها از لحاظ اقتصادي بلکه از نظر اخلاقي نيز درست نيست که اين مصالح در ساخت و سازها استفاده شود.

جوکار همچنين با بيان اينکه بخشي از اين مصالح ساختماني غيراستاندارد وارداتي است تصريح کرد: جاي تعجب است که در برخي موارد، گمرک يا سازمان استاندارد درصورت وجود کوچکترين مسائل، چند ماه يا حتي چند سال اجازه وارد کردن کالايي را به دليل نداشتن استاندارد نمي دهند، اما در برخي موارد هم مصالحي وارد کشور مي شوند که از استانداردهاي لازم برخوردار نيستند.

الزام به حضور سازندگان شناسنامه دار

عضو هيات رئيسه کانون سراسري انبوه سازان در ادامه با انتقاد شديد از توليد ميلگردهاي ساختماني با استفاده از قوطي هاي نوشابه عنوان کرد: هرچند حجم ميلگرد توليد شده از اين قوطي ها نمي تواند زياد باشد، اما به هر حال هرچند هم حجم آن کم باشد و فرضا در يک ساختمان استفاده شود، درنهايت با جان ده ها نفر از ساکنان آن بازي مي‌کند و تبعات آن جبران ناپذير است.

جوکار درخصوص راهکار پيشنهادي براي حل اين معضل بيان کرد: بدون شک بايد سازوکار نظارتي و همچنين حضور سازندگان حرفه اي را در بخش ساخت وسازها قويتر کنيم. البته متاسفانه ما هر موقع از سازنده حرفه اي حرف مي زنيم، تصور مي شود که افرادي به عنوان مجريان ذي صلاح بايد در بخش ساخت وساز حضور داشته باشند و هزينه اي دريافت کنند؛ اما بحث ما اين است که سازندگان بايد شناسنامه دار باشند.

وي با بيان اينکه حضور سازندگان شناسنامه دار در قانون هم ديده شده، اما اجراي آنها مغفول مانده است، افزود: طبق قانون سرمايه گذاران و سازندگان حتما بايد داراي شناسنامه باشند.

کوتاهي ناظران در پي مقاومت پيمانکاران

بر اساس اين گزارش، يکي ديگر از عواملي که در رابطه با استفاده از مصالح غيراستاندارد در ساخت و سازها مطرح مي شود، مربوط به نظارت مهندسان ناظر است. به گفته مسئولان ذيربط، در برخي موارد تخلف مهندسان ناظر ساختماني سبب شده تا ساختمان هايي غيرمقاوم ساخته شود. به گونه اي که برخي از ناظران اقدام به مهرفروشي کرده و مهر خود را در اختيار پيمانکاران مي‌گذارند و يا بدون انجام آزمايش، تاييديه‌ها را مهر مي‌کنند.

البته اين در حالي است که از سوي ديگر، اگر يک مهندس ناظر در امر نظارت خود سختگيري و يا با کاربرد مصالح غيراستاندارد برخورد کند و خواستار تخريب يا اصلاح سازه شود، شايد ديگر پيمانکاري حاضر نباشد، نظارت ساختمان خود را به وي بدهد و اين گونه است که راه مصالح غيراستاندارد به ساخت و ساز‌ها باز مي‌شود.

رد و بدل شدن پول، در حاشيه يا اصل؟

با اين همه نايب رئيس کانون سراسري انبوه سازان ايران در اين رابطه با ابراز تاسف از اينکه سيستم کارهاي فني بيشتر به يک کار تجارتي تبديل شده است، معتقد است: اينکه هزينه ها بايد پرداخت شود، يک امر طبيعي است اما مسئله اين است که تعهدات و نگراني‌ها فقط به رد و بدل شدن پول تبديل نشود و بين اصل و فرع تمايز قايل شويم.

جوکار همچنين بيان کرد: متاسفانه در حال حاضر روش هاي فعلي ديگر جوابگوي ساخت و ساز در بخش هاي اجرا و کنترل نيست و اين روش ها نيازمند تغييراتي در قوانين است تا کاستي هاي فعلي برطرف شود.

وي در عين حال يادآور شد: در قانون نظام مهندسي مصوب سال 74، بخشي از اين قانون مربوط به سازمان‌هاي نظام مهندسي بود و اين قانون در زمان خود براي ساماندهي موضوعات مفيد و خوب بوده، اما در حال حاضر براي جوابگويي به شرايط موجود نيازمند تغييراتي است.

نقش ناظر و مجري در کاربرد مصالح استاندارد

اما عضو شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان با اشاره به وجود مصالح ساختماني غيراستاندارد در بازار ازجمله آهن آلات ساختماني، درباره نقش مهندسان ناظر و مجري در اين زمينه معتقد است: با توجه به گزارشات واصله درباره وجود اين مصالح در بازار، تمامي ناظرين و مجريان حقيقي و حقوقي عضو سازمان بايد قبل از خريد و مصرف اين گونه مصالح نسبت به استاندارد بودن آن اطمينان لازم را حاصل و از مصرف مصالح فاقد استاندارد و نامرغوب جداً خودداري کنند.

به گفته حسن مجتبي زاده به کارگيري مصالح استاندارد در ساختمان‌سازي و احداث سازه‌هاي استاندارد يکي از مهمترين مباحث در زمينه مديريت بحران و جلوگيري از حوادث ناگواراست. بنابراين استانداردسازي مصالح ساختماني يک ضرورت و الزام قانوني است و توليدکنندگان، توزيع کنندگان و سازندگان بايد به کيفيت مصالح توجه کنند.

وي افزود: سازمان نظام مهندسي ساختمان، طبق ماده 34 قانون نظام مهندسي،مهندسان و شرکت هاي مجري و سازندگان را ملزم به استفاده از مصالح ساختماني استاندارد کرده و مسئوليت کنترل استفاده از مصالح ساختماني استاندارد را بهمهندس ناظر تکليفکرده است.

مجتبي زاده تاکيد کرد: بر اين اساس ناظر موظف است در گزارشات مرحله اي خود اين موضوع را منعکس کند و اين مسئله از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. چراکه به عنوان يکي از ارکان صدور شناسنامه فني ملکي ساختمان تعبير مي شود و از سويي در بالا بردن کيفيت ساخت و ساز نقش بسزايي دارد.

وي با تاکيد بر اينکه مطالبه‌گري در زمينه استفاده از مصالح ساختماني بايد در جامعه افزايش يابد، افزود: کليه دستگاه‌هاي اجرايي مکلفند در اجراي پروژه‌هاي فني و عمراني خود ضوابط، مقررات و معيارهاي فني و استانداردهاي ملي را رعايت کنند. خريد هرگونه کالا و خدمات مشمول استاندارد اجباري فاقد علامت استاندارد ملي ايران توسط دستگاه‌هاي اجرايي موضوع اين ماده ممنوع است.

اين مسئول با اشاره به نقش مهم استفاده از مصالح استاندارد و رعايت مباحث استانداردسازي در توليد مصالح ساختماني براي ارتقاي سطح ايمني ساخت و سازها گفت: البته مهندسان ناظر هم در اين زمينه رسالت خطيري بر عهده دارند.

 


1396/7/18

يکشنبه 26 آذر 1396


مادر
با ارزش تر از مادر، واژه اي در فرهنگ مهرباني ها نيست
نت

     

logo-samandehi

هر پرسشي هست مطرح فرماييد

آماده پاسخگويي هستيم

chat

آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 410600 مرتبه نمایش این صفحه: 430921 مرتبه